Jedna od najčešćih tema u Samoboru je naš voljeni vlak Samoborček. U posljednjih mjesec dana primili smo mnogo upita: Što se događa sa Samoborčekom? Je li obnova započela? Gdje se trenutno nalazi Samoborček? Na kojoj lokaciji će biti postavljen? Vaše poruke nismo mogli ignorirati pa smo odlučili obraditi tu temu.
Legendarni Samoborček spajao je Zagreb i Samobor od 1901 do 1979 godine. Željeznica je predana u javni promet 16. siječnja 1901. i taj dan se smatra njezinim rođendanom. Samoborček je prometovao jednokolosiječnom prugom širine 760 mm. Pruga je najprije bila dugačka 19 km, a početkom 1950-ih produžena je do Bregane za potrebe tada novoosnovane tvornice "Vladimir Bakarić" u Bregani. Samoborček je posljednji put vozio na Staru godinu, 31. prosinca 1979. Do 1950-ih godina Samoborček su vukle parne lokomotive, prosječnom brzinom 15 do 20 km/h. A naš legendarni Samoborček ovjekovječen je i u filmu Kreše Golika: Tko pjeva zlo ne misli.
Danas je naš legendarni Samoborček smješten u dvorištu trgovačkog društva Komunalac te je u jako lošem stanju. Godine zanemarivanja dale su danak, ali ipak ima i tračak nade da će u narednom periodu Samoborček zablistati u punom sjaju.
Kako doznajemo iz grada bi se slavni vlak zaštitio od daljnjeg propadanja grad Samobor je poduzeo niz predradnji. Iako je vlak zaštićeno kulturno dobro, do nedavno uopće nije bio upisan u imovinu Grada Samobora. Izrađen je i troškovnik restauratorsko-konzervatorskih radova te je projekt prijavljen na Javni poziv Ministarstva kulture i medija – Programi zaštite i očuvanja pokretnih kulturnih dobara u 2024. godini.
Ministarstvo kulture i medija doista je u natječaju za Programe zaštite i očuvanja pokretnih kulturnih dobara u 2024. godini odobrilo 10 000 eura za obnovu vlaka Samoborček. No, po saznanjima Ministarstva kulture, Grad Samobor u ovoj godini nije odobrio dodatna sredstva za samu rekonstrukciju.
Budući da su odobrena sredstva premala da bi se uopće i započeli bilo kakvi radovi na predmetnom dobru, po saznanjima Ministarstva kulture korisnik programa (Grad Samobor) je odustao od provedbe programa.
Stav nadležnog Konzervatorskog odjela pri Ministarstvu kulture je da podržavaju prijedlog za obnovu Samoborčeka te će ga i ubuduće podržavati jer ga smatraju značajnim primjerom industrijske baštine na području grada Samobora.
Nažalost kako smo saznali odobreni iznos nije niti 5 % procijenjenih radova za obnovu Samoborčeka, te je grad Samobor navedenu restauraciju odgodio za sljedeće razdoblje u nadi da će navedeni projekt moći prijaviti na EU fondove s kojima bi ostvario veći udio sufinanciranja.
Ono što jesmo saznali da se neće restauratorsko-konzervatorski radovi izvoditi u Komunalcu, već u pogonu specijaliziranom za takve vrste radova. Svi će se radovi izvoditi u suradnji s konzervatorima iz Ministarstva kulture i medija, a potrajat će minimalno 9 mjeseci. Radovi obuhvaćaju detaljnu obnovu lokomotive i zaštitu od korozije, izradu i ugradnju dijelova koji nedostaju, a to su prozori, drveni dijelovi lokomotive te dijelovi u upravljačnici. Obnova vagona obuhvatit će izmjenu trule i grafitima išarane drvene građe, sanaciju podvozja i noseće konstrukcije, izradu elemenata sjedala i naslona, sanaciju postojećih klupa, konzerviranje, ugradnju nove zidne i podne oplate, novih prozora, mehanizma čeone oplate i drvenih vrata. Na otvorenom putničkom vagonu izradit će se metalni elementi nosača krova koji nedostaju.
Iz grada nas uvjeravaju da vlak „Samoborček“ koji je nekada bio omiljeno prijevozno sredstvo brojnih izletnika u sljedećem će periodu dobiti novo ruho koje i zaslužuje.
Što se tiče buduće lokacije na kojoj će se vlak nalaziti, razmatraju se mogućnosti. Jedna od mogućnosti je i vraćanje Samoborčeka u Južno naselje tik uz novootvoreni park, što je prema Vašim komentarima i želja većine Samoboraca.
Svakako svi željno iščekujemo obnovu našeg legendarnog Samoborčeka, a do tada privremeno ga možemo gledati u dvorištu Komunalca gdje je smješten i pod stalnim nadzorom.